Kanalizasyonu engelleyen birçok plastik atığa şahit olmuşuzdur? Devletin, endüstrinin ve alışveriş yapanların, ıslak mendillerin kanalizasyon ve okyanuslarımızı tıkamasını durdurmaya nasıl yardımcı olabileceği aşağıda açıklanmıştır.

Kanalizasyon atıkları;– Islak mendil, yağ ve diğer yapışkan maddelerden oluşan iğrenç lağım dağları – son bir yıl içinde, Londra ve Cardiff’ten Staffordshire ve Devon’a kadar her yerde kesildi.

Atık su sistemlerinde sorun yaratmanın yanı sıra, mendiller okyanuslara girebilir.. Diğer plastik kirlilik türleriyle birlikte deniz canlıları ve deniz ortamı için uzun vadeli sorunlara neden olabilirler. Water UK’in 2017’de araştırdığı kanalizasyon tıkanmalarına neden olan malzemenin% 90’ından fazlasını ıslak mendiller oluşturuyordu. Yeryüzü Dostları araştırma grubu Eunomia’dan Deniz Plastik Kirliliğine Hanehalkı Katkılarını Azaltma [PDF] adlı bir rapor hazırladı. Bu, her tür plastiğin denizlerimize girmesiyle sonuçlanan günlük alışkanlıklarımızı ortaya çıkarır. Bazen ıslak mendil gibi görünüşte beklenmedik kaynaklardan.

Islak mendiller, kanalizasyonda birleşerek katı bir atık haline gelebilir

Islak mendiller dünyaya nasıl zarar veriyor?

Milyonlarca insan ellerimizi, yüzlerimizi, tezgahlarımızı, çocuklarımızı ve hemen hemen her şeyi bir noktada temizlemek için ıslak bir mendil kaptık. Ne zararı olabilir, diye düşünebiliriz – bunlar sadece küçük ıslak mendillerdir. Değil mi?

Ancak şimdi insanlar, diğer pek çok günlük atılabilir eşya gibi ıslak mendillerin de plastik içerdiğini ve sonuçta o kadar da zararsız olmadığını fark ediyor. Geçtiğimiz yıldaki üç özel hikaye, ıslak mendillerle ilgili artan endişeleri vurguladı.

Islak Mendil Endişesi 1: Kaya Atıkları (FATBERG)

Artık bildiğimiz gibi, dünyanın lağımlarını tıkayan donmuş pis kokulu gri kayalar aslında ıslak mendillerle dolu.
Bu, görünüşte zararsız olan nemli çarşafların, onları tuvalete düşürdüğümüzde yok olmadıklarını veya çözülmediklerini, iğrenç ve kötü kokulu bir hatırlatmadır. Yıkanabilir olarak etiketlenmiş olsalar bile.

Islak Mendil Endişesi 2: Plastik Dere Yatağı

Nehir temizleme ekipleri, Londra’da tuvalete atılan yüz binlerce ıslak mendilin aslında Thames’te yeni bir nehir yatağı oluşturduğunu keşfetti. Dünyadaki diğer nehirlerde olduğu gibi.

Günlük tek kullanımlık ıslak mendiller, bir şekilde kasaba ve şehirlerimizin topografyasının unutulmaz bir parçası olmayı başardı. Ve bu onlar denize bile ulaşmadan ve orada anlatılmamış hasara neden olmadan önce.

Islak mendiller buradan nereye gidiyor?

Yakın bir yasaklanma ihtimali hiç olmamasına rağmen, medya hikayesi endişeye ve ebeveynlerden, bakıcılardan ve ıslak mendillerin rahatlığına ve çok yararlılığına oldukça fazla güvenen diğerlerinden biraz öfkeye neden oldu.

Bu nedenle, ıslak mendil kullanımımıza ve buna güvenmemize daha yakından bakacağımızı düşündük. Bu mendiller tam olarak neyden yapılmıştır? Ne kadar plastik içeriyorlar? Hepsi birbirleri kadar kötü mü? Hangi alternatifler var (insanlar zaten ıslak mendil olmadan nasıl idare ettiler)? Kullandığınız herhangi bir şeyi nasıl atmalısınız? Ve hükümetin ıslak mendil çözümü en iyisi mi?

WhatsApp Mesaj
1
WhatsApp Hızlı İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?