Pek çok günlük ürün, tüketicilerin ilk bakışta görebileceği veya anlayamayacağı gizli fosil bazlı sentetik lifler içerir. Islak mendiller, yanlış bir şekilde bertaraf edildiklerinde çevreye olumsuz etkileri olabilecek ürün grubuna aittir. İşte ıslak mendillerle ilgili en önemli altı sorunun yanıtları:

AVRUPA DENİZLERİNDEKİ TÜM PLASTİK ATIKLAR ARASINDA ISLAK MENDİL PAYI NE KADAR BÜYÜK?

“2017 Great British Beach Clean” raporuna göre, Avrupa kıyılarında denizde bulunan plastiğin yüzde sekizine kadar ıslak mendiller sorumlu. İçecek şişeleri ve balık ağları dışında denizlerimizdeki plastik atıkların büyük bir bölümünü oluşturmaktadırlar.

Global 2000’in araştırmasına göre, Avrupa sahillerinde yıkanan atıkların yarısı ıslak mendil, pamuklu çubuk ve benzeri ürünler şeklinde tek kullanımlık plastikten oluşuyor. Bu plastik miktarı, deniz ekosistemi ve sakinleri üzerinde de endişe verici bir etkiye sahip. Plastik atıkların doğa üzerindeki etkileri sonucunda her yıl yaklaşık bir milyon kuş ve 100.000 deniz memelisi yok oluyor.

ISLAK MENDİLLERİN YANLIŞ BERTARAF EDİLMESİNİN KENTSEL KANALİZASYON SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Tuvalete atılmak üzere özel olarak tasarlanmamış ıslak mendiller, atık su pompalarında tıkanmalara neden olabilir. Atık suya giren her şeyi (saç, yiyecek artıkları, yağlar, kağıtlar vb.) Yakalayan ağlar gibi davranan kanalizasyon sistemindeki pürüzlü kısımlara kolayca yerleştirilebilirler. Kirlilik oranına bağlı olarak pompaların ve boruların temizlenmesi sonuçlanabilir. pahalı servis ve onarım işleri.

Farklı ülkeler, farklı gelenekler:

Tek kullanımlık mendillerde bile ülkeye özgü özellikler dikkate alınmalıdır. Geleneksel tuvalet kağıtlarının bile çöp kutusuna atılması gereken ülkeler var – ve aynısı ıslak mendiller için de geçerli.

TÜM BİYOLOJİK ÇÖZÜNEBİLİR ISLAK MENDİLLER TUVALETİN YIKANMASINA UYGUN MU?

Tek cevap şudur: hayır. Biyolojik olarak parçalanabilir, yalnızca ürünün mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılabileceği anlamına gelir. Sifonla atılabilen nemli tuvalet kağıdı ise son derece kısa selülozik liflerden yapılmıştır. Bu nedenle nemli tuvalet kağıdı, sifon çekme işlemi sırasında küçük parçalara ayrılmaya başlar ve ardından bir sonraki adımda mikroorganizmalar tarafından tamamen biyolojik olarak parçalanır.

SELÜLOZ LİFLERDEN YAPILAN ISLAK MENDİLLERİN BİYO ÇÖZÜMLENMESİ NE KADAR SÜRER?

Biyolojik bozunma için bir dizi faktör belirleyici olduğu için, bunun tek bir cevabı yoktur. Tam bir bozulma için, bununla birlikte, ıslak mendillerin herhangi bir fosil bazlı sentetik elyaf içermemesi önemlidir, böylece hiçbir mikroplastik çevreye giremez. Selülozik lifler, yenilenebilir hammadde olan ahşaptan elde edilen diğer şeylerin yanı sıra – tıpkı yapraklar gibi – biyolojik olarak parçalanabilir.

Ahşap bazlı selülozik lifler, örneğin ilkbahar ve yaz gibi ılık sıcaklıklarda toprakta yalnızca birkaç hafta içinde tamamen ayrışabilir. Bunun gibi bir mendil istemeden su yollarına girerse, odun bazlı selülozik liflerin biyolojik olarak parçalanması için 21 ° C’de tatlı suda yaklaşık altı hafta gerekir. Tuzlu suda, ayrışma süreci yaklaşık dört hafta süren 30 ° ‘lik bir su sıcaklığında başlar, bu nedenle daha da hızlıdır. Islak mendillerin çoğu losyonlara batırılır ve bu bakım maddeleri biyolojik ayrışma sürecini etkileyebilir.

BİYOÇÖZÜLEBİLİR NE ANLAMA GELİYOR?

Bir materyal, mikroorganizmalar tarafından temel bileşenlerine ayrıştırılabildiğinde biyolojik olarak parçalanabilir olarak adlandırılır. Bakteriler ve mantarlar bu süreçte çalışkan küçük yardımcılardır. Bozunma süreciyle ilgili faktörler şunlardır: sıcaklık, mikroorganizmalar, nem ve zaman. Bir malzemenin biyolojik olarak parçalanabilirliğini ölçmek için farklı yöntemler ve şekiller vardır. “Biyolojik bozunabilirlik” genellikle “kompostlanabilirlik” ile karıştırılır, ancak belirgin farklılıklar vardır.

HANGİ ISLAK MENDİLLERİN YAPILDIĞINI VE BİYOLOJİK ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ NELERDİR?

İlk bakışta ıslak mendillerin neyden yapıldığı çoğu zaman belli olmaz. Şimdiye kadar, plastik içeren mendilleri etiketleme zorunluluğu olmadığı için tüketicilerin sürdürülebilir bir seçim yapmasını çok daha zor hale getiriyor.

Bununla birlikte, artan sayıda şirket, temiz bir çevre söz konusu olduğunda sorumlu liderler olarak rollerinin farkındadır. Bu nedenle üretim süreçleri giderek daha fazla sürdürülebilir bir şekilde tasarlanıyor ve çevre dostu alternatifler geliştirmeye çalışılıyor. Bu şirketlerden biri,% 100 biyolojik olarak parçalanabilir VEOCEL ™ -fiberleri ile hem sürdürülebilir bir alternatif hem de yön sunan Avusturyalı elyaf üreticisi Lenzing AG’dir. Hollanda şirketi Sweeps © veya Alman üreticiler Kindoh ™ gibi VEOCEL ™ işbirliği ortakları, ürünlerini VEOCEL ™ logosu ile etiketleyebilir. Bu etiket, müşterinin% 100 biyolojik olarak parçalanabilen selüloz ürünleriyle uğraştığına dair güvence sağlar ve bilinçli ve sürdürülebilir bir satın alma söz konusu olduğunda tüketicileri destekler.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, ıslak mendil kampanyalarımızdan haberdar olun.

Copyright © Islakmendilyaptir.com 2020 - Aksa Sistem Bilgi Teknolojileri markasıdır. Tüm hakları saklıdır.

WhatsApp Mesaj
1
WhatsApp Hızlı İletişim
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?